staryweb-oldskauti.vlcata.eu

obrázek
Dnes je:
Kronika
 
Novinky
Přecházíme na nový web! (31. 03. 2014)
Od zítřka už není tento web aktualizován - máme nový ....
dělička
MUŠINKA (24. 03. 2014)
se konala o víkendu v našem DBCB - Kikina a Bobina se jí účastnily ...
dělička
Šneci měli bezva družinovku (22. 03. 2014)
na kterou pozvali kluky, kteří do ŠESTKY nechodí ....
dělička
28.2.-1.3.2009 - Pravda o Velké Fatře

(Irča) No, tak nevím. Pořád a pořád, celé dlouhé roky mě krmili pohádkami o tom, že velká Fatra je v zimě drsná a že to je jen pro silné chlapy, podmínkou je perfektní vybavení, že to někteří i vzdali…. Tak jsem si řekla, že to letos zkusím. Přemlouvali mě, ať nejedu, že hory jsou zrádné, že nemám dost dobré vybavení, dost sil … A jaké bylo moje překvapení. Takže tady je pravda o Velké Fatře.
Autem dojedete pod sjezdovku. Pohoda! (leda byste celou cestu řídili, to je pak trošku únavné). Pak nazujete lyže a nahoru se vyvezete na vleku. Pravda, je to jen prachobyčejná poma, no, ale pěšky je to horší. Při mírně přivřených očích vlastně celou dobu sedíte. Nahoře na vás čeká taková malá chaloupka kde ti, co jsou z toho všeho moc unavení, mohou spočnout, osvěžitse (no jo, vlastně pakárna, jen ze svých zdrojů).

 

(do fotogalerie z této akce - trasa, profil trasy a dalších 50 fotek - se dostaneš kliknutím na fotku)

Pak jdete krásnou, slunnou a pohodovou hřebenovku, nádherné pohledy vám vynahradí námahu z mírného stoupání na nejvyšší horu Velké Fatry. Pak sjíždíte fantastickým mírným lesíkem mezi stromky. Nádherná romantika, sluníčko vám vykreslí scenérie skoro až kýčovité.
Sněhu je dostatek, pokud spadnete, nebojte, je to radost. Padáte do měkkého, prašánek vás obalí jako vatička. Válíte kristiánky mezi stromky skoro půl kilometru. Pokud by vám to připadalo
příliš masňácké, vemte to mírně pod větve nebo šusem.


Pohodovým tempíčkem se dostanete do salaše skoro druhé cenové skupiny (dokonce tuším, že usilují o nějakou tu Mišelinskou hvězdu) a světe div se, ubytování zdarma. Jediná nevýhoda je, že si jídlo musíte donést sami. Ale pokud nejste nároční a stačí vám nudlovka či chlebík, máte vyhráno. Mírné nepohodlí s jídlem vám nahradí úžasné pohledy do okolí z otevřených dveří. (okna tam nejsou kvůli úniku tepla – nezapomínejte, je to ve vysokých horách). Pokud se ubytujete v podkroví, může vás přijít navštívit i lasička. Pozor – nehladit, pouze nakrmit. Je topochopitelné. Majitelé salaše se tímto chrání proti ukradení tohoto vzácného zvířete. Pokud by si zvyklo na hlazení, mohl by ji kdokoliv odnést. Zatímco když dostane jen najíst, bude se držet „u zdroje“ a nebude mít zaječí úmysly.
No a pokud byste snad už měli dost všeho toho slunce, sněhu a kýčovitých pohledů, můžete sjet nádherně upravenou lesní cestičkou do vesnice, kde na vás bude čekat místní dopravce, aby vás odvezl k autu, ať už je kdekoliv. Ale pozor! Může jet pouze řidič (pochopte, je o tuto službu velký zájem). Ostatní musí počkat v místní hospůdce. A nejen, že první nápoj je zdarma, ale ostatní jsou za poloviční cenu. Pakárna, co?
Pokud byste se ale rozhodli jít ze salaše dál, přes Ploskou až do Smrekovice, nebojte. Mírný stoupáček, stačí jeden až dva menší odpočinky. Ani ne tak kvůli únavě jako spíš kvůli pohledům. A taky kvůli svačince. Přece byste to nenosili v batohu celou cestu. No a jak dorazíte do cíle, máte tam zase nachystanou fantastickou hospůdku, kde se můžou přetrhnout, aby vám udělali, co na očích uvidí.


Když ale vyjíždíte z údolí, zastaví vás ochránce přírody, či co to je. Dá vám podepsat papír, ve kterém se zavazujete k naprosté mlčenlivosti o skutečném stavu místních hor. Musíte se naučit historku o větru velikosti orkánu, o mlze, ve které si nevidíte na špičku nosu, o zrádnosti počasí… Prostě vše k tomu, aby se návštěvnost udržela na nejnižší úrovni. Jinak vás nepustí dál.
Tak takhle to je. Žádná drsárna, pohoda to je. Pohoda pro všechny, kteří jsou ochotni překonat svou momentální lenost, naložit si na záda pár kousků dobrého vybavení a trochu chutného a výživného jídla a hlavně - vyrazit! Nebojte, neporušuji své dané slovo. Dělala jsem, že spím a tak jsem nic nepodepsala. Myslím, že je nejvyšší čas ukázat a šířit pravdu všem, kteří ji chtějí slyšet.
Takže shrnuto a podtrženo. Jet na Fatru v zimě je ten nejnádhernější a nejfantastičtější výlet, jaký se vám může naskytnout. Proto, až bude další přechod Velké Fatry,
neváhejte. Jinak budete žít celý život v bludu. 

(článek je přetištěn v ŠESTÁKu č.103 na stranách 18-19)

 
 
 

Copyright © oldskauti.cz Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design - tvorba webových stránek