staryweb-oldskauti.vlcata.eu

obrázek
Dnes je:
Kronika
 
Novinky
Přecházíme na nový web! (31. 03. 2014)
Od zítřka už není tento web aktualizován - máme nový ....
dělička
MUŠINKA (24. 03. 2014)
se konala o víkendu v našem DBCB - Kikina a Bobina se jí účastnily ...
dělička
Šneci měli bezva družinovku (22. 03. 2014)
na kterou pozvali kluky, kteří do ŠESTKY nechodí ....
dělička
14.4.2007 10.výročí ŠESTKY

Mnozí z nás byli u toho, když byl před 10.lety založen 6.koedukovaný oddíl v Kateřinicích a všichni byli u toho, když se dnes slavilo 10.výročí ...

Klikni na fotku a dostaneš se do fotogalerie z 10.výročí :-)

(Dazul) 10 let je čtvrtina mého života. Za 10 let se nám doma nestihl prošlapat koberec, který jsme pořídili při našem přistěhování do Kateřinic. Nevím jestli je 10 let v životě jednoho oddílu hodně nebo málo, ale každopádně je to velmi dobrý počin k tomu, aby tady fungoval minimálně dalších 10 let.
Přemýšlel jsem, co bylo pro mne osobně za těch 10 let zásadní a zlomové. Myslím, že klíčových okamžikem pro mne i budoucnost ŠESTKY bylo zjištění, že jsem člověkem málo kreativním a originálním. To ale v době, kdy už téměř vše bylo v tomto oboru objeveno a popsáno není samo o sobě neštěstím. Ta "zlomovost" spočívá v tom, že jsem poznal a pochopil, že stačí, abych dobře „opisoval“ odjinud - abych se poučil od těch, kteří byli a jsou ve vedení oddílů skutečně dobří. Přenesl jsem se tedy přes to, že nejsem génius, neplýtval jsem čas vymýšlením nové hry či motivace. A tak jsme jen přebírali stoletím odzkoušené a osvědčené triky, principy, zákonistosti a pravdy – snad jsme je jen navlékli do trochu modernějšího kabátku. Ano - musím přiznat - a nestydím se za to, že jsme v ŠESTCE velmi drze opisovali – od Foglara, Zapletala, Břicháčka, B.P., Setona, bible, …..

Možná by stálo za to vypíchnout ty pilíře na kterých se před 10 lety ŠESTKA stavěla. Na prvním místě to je zcela bezdiskuse "Družinový systém" – věc na kterém stojí a padá dobrý skautský oddíl. Trvalo 3 roky než se v ŠESTCE podařilo vychovat 3 nejlepší rádce, které jsem za dvě desetiletí práce s oddíly zažil. Jsem přesvědčen, že se to vyplatilo. A odzkoušel jsem si, že stačí trochu polevit a roky práce jsou pryč, nutno začínat nanovo.
Tak jako je v družinovém systému přirozená parta nutností, připravovali jsme ihned po zaběhnutí družinového systému podhoubí pro přirozený vznik RS. To byla další nezbytnost proto, aby kolem oddílu vzniklo neformální prostředí starších členů, kteří ŠESTCE nedají zahynouti :-)
Před rokem nastal čas na vyplnění další přirozené mezery - OS. Tak vnikl náš 6.OS, který dočasně trochu supluje činnost RS a hlavně je posledním krůčkem k uzavření pomyslného kruhu - od vlčate (světlušky) po oldskauta.

Stejně jako ostatní – několik let jsem nechyběl na žádné oddílové schůzce či výpravě. Udržel jsem si tím přehled a „pil jsem s nimi z jednoho hrnku, jedl ze stejného ešusu a spal pod jednou celtou“. Stejně jako ostatní vůdci - co jsem říkal, jsem také prakticky žil. Snažil jsme se společně o to, abychom byli pravdiví v tom co děláme, aby nám věřili, že věříme v to co děláme. Bez víry by to prostě nefungovalo.

Co napsat na závěr? Snad jen poznání, že šanci na skutečně čestné přežití v tomto světě mají především ti silní a samostatní, kteří nezapomínají na to, že vedle nich žijí ti méně silní a méně samostatní. ŠESTKA se ctí v tomto světě "přežívá" a troufám si tvrdit, že ještě velmi dlouho "přežívat" bude :-)

 
 
 

Copyright © oldskauti.cz Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design - tvorba webových stránek