staryweb-oldskauti.vlcata.eu

obrázek
Dnes je:
Kronika
 
Novinky
Přecházíme na nový web! (31. 03. 2014)
Od zítřka už není tento web aktualizován - máme nový ....
dělička
MUŠINKA (24. 03. 2014)
se konala o víkendu v našem DBCB - Kikina a Bobina se jí účastnily ...
dělička
Šneci měli bezva družinovku (22. 03. 2014)
na kterou pozvali kluky, kteří do ŠESTKY nechodí ....
dělička
4.-5.3.2006 Velká Fatra

ZIMNÍ PŘEJEZD VELKÉ FATRY - Radek s Dazulem absolvovali dvoudenní extrémnější přejezd celé Velké Fatry na běžkách.


(Radek) Začalo to celkem nenápadně. Na přejezdu K-2 se mě Dazul nenápadně zeptal, jestli nemám zájem si něco podobného jako je K-2, zopakovat někdy začátkem března a že by to teda nebylo tak náročné, ani tak dlouhé, prostě pohoda klídek. Zeptal se mě, jestli s ním nepojedu přejezd Velké Fatry na běžkách.

Nějak jsem to vypustil z hlavy zapomněl na to jak na smrt. Bylo mi to ale připomenuto cestou na přechod Malé Fatry, tedy týden předem. Celkem překvápko. Absolvovat dvě takové akce během týdne. Že by se mi teda moc chtělo, to se říct nedá. Tak datum byl stanoven, čas a kdo co vezme mi Dazul sdělil během týdne.

Sobota se blížila mílovými kroky a do toho ještě tělesná průprava v podobě celostředečního lyžování ve Velké Rači a v pátek zahájení etapové hry na tábor. Vyrazili jsme celkem brzo. Byly čtyři hodiny ráno a naše vozidlo uhánělo směr Makov a Rožumberok. Cestou řídíme na střídačku. V 7.05 nastupujeme na bus do Starých Hor. Je to poprve, co jedu na Velkou Fatru. Juchuchu. Vystoupili jsme blízko vesničky Turecká, kde vyjíždíme lanovkou na hřeben. Zatím to bylo v pohodě. Zataženo, sem tam nějaká mlha, ale pohoda.Ta ale skončila po příjezdu na konec lanovky. Ta tam byla pohoda, klídek a vyhlídka příjemné vyjížďky po hřebeni Velké Fatry. Po dotazu člena horské služby, kde že to v takovém počasí jdeme, hledáme v husté mlžině směr naší cesty. Najít tyče. To byl základ. Tady mě poprvé napadlo, co tu dělám. Opření o silný boční větřík nabíráme výšku a postupně zdoláváme od tyče k tyči Križnou, Ostredok, na kterém jsem dostal nečekaný lepec od větrného poryvu, až mi můj vánoční dárek v podobě šátku značky Kama, zamával na pozdrav a odletěl Bůh ví kam, dále pak Plosku a Rakytov.

Cestou nás provázel všudybýlek větr a mlha. No a do toho všeho Dazulový nářky, že už nemůže a tak vůbec. Ale jedno se musí Dazulovi nechat. Přišel na jednu geniální věc. Nebo spíš nápad. Každý si nalepil na jednu běžku jeden tulení pás a ten ho držel při stoupání a brzdil při sjezdech. Fakt dost dobrá věc.

Po nespočtu sjezdů, objezdů, zkratek a pádů jsme si našli místečko v jednom sedle, název neznám, na spaní. Žádné dlouhé vybavování. Postavit stan, něco málo do žaludku, zabalit do spacáků a spát.

Sotva se mi zavřely oči, už bylo ráno. Všechno zmrzlé a ledové. Za chyby se platí. Nedal jsem si totiž lyžáky do spacáku a ty byly jak šutr. A tak honem všechno zabalit nahodit na záda
a rozhýbat. Postupem času nám povolovaly a zahřívaly se ruce i nohy.

Hodiny ubíhaly a my ukrajovali kilometr za kilometrem. Po cestě se k nám přidali stejní šílenci, mezi kterýma byly též dvě zastánkyně něžného pohlaví, i když s přihlédnutím k podmínkám, v kterých jely, asi tak něžné nebyly. Ale kdo ví.

Bylo asi kolem poledne a nás už čekal jenom sjezdík okolo hory Malino Brdo dolů do Rožumberoku. Dazul se celou cestu modlil, aby byl náš kočár v pořádku, póněvač si v nabíječce zapomněl mobil. Ale naštěstí se nic nestalo a po půl hodinové túře městem se dorazilo k autu.

Cestou domů jsem ještě Dazula přemluvil, že když máme tu možnost, ať se stavíme v Mekáči. A to byl krásný závěr našeho pohodového přejezdu Velké Fatry.

(více o této akci je v ŠESTÁKU č.70)

 
 
 

Copyright © oldskauti.cz Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design - tvorba webových stránek