staryweb-oldskauti.vlcata.eu

obrázek
Dnes je:
Kronika
 
Novinky
Přecházíme na nový web! (31. 03. 2014)
Od zítřka už není tento web aktualizován - máme nový ....
dělička
MUŠINKA (24. 03. 2014)
se konala o víkendu v našem DBCB - Kikina a Bobina se jí účastnily ...
dělička
Šneci měli bezva družinovku (22. 03. 2014)
na kterou pozvali kluky, kteří do ŠESTKY nechodí ....
dělička
13.10.2013 - ROVERSKÁ BANÁNOVÁ REPUBLIKA
(Dazul) Je neděle odpoledne a já na místo relaxu na stavbě sedím v rychlíku směr Praha. Kdyby mne Jose nepozval na Prosek, byl bych v tuto chvíli na stavbě a lepil bych sádrokarton. A tak namísto práce, která za mnou bude okamžitě vidět, jedu ...

Zítra mám v Praze nějaké pracovní povinnosti a abych minimalizoval možnost, že to třeba k vůli zpoždění vlaku nestihnu, jedu tam už dnes a přespím u Joseho. Je to pro mne zároveň příležitost si popovídat a mít novinky přímo od zdroje.
Jenomže zrovna dnes Jose dorazí domů až kolem půlnoci a tak mi navrhl, abych se společně s ním zúčastnil oslav 20.výročí Roverské Banánové republiky na Proseku. A protože k RBR mám velmi pozitivní vztah už od jejího založení, spojuji příjemné s užitečným. Sádrokartonových desek na stavbě neubude.

Cesta do Prahy trvá přes 3,5 hodiny, takže mám moře času na dolování vzpomínek. Začíná to u mého vrstevníka Joseho. Poznali jsme se na beníškovském FONTU (Jose) a PONTU (já a Pípa) v roce 1993. Chvíli po té vznikla pod Joseho taktovkou Roverská banánová republika. A hned o ní bylo v roverských kruzích slyšet.

Velmi rychle se začali po nás (mám tím na mysli vsetínský RS kruh, volné sdružení roverů z šesti oddílů střediska) opičit a začali vydávat BANANA TIMES - roverský časopis, který byl mnohdy s několikanásobně kvalitnějším obsahem než náš časopis STOUPÁ HLÁSÍ. Fungovalo tehdy pravidlo, že my posílali k Banánům pár čísel právě vydaného STOUPY HLÁSÍ a oni nám zase čerstvý BANANA TIMES. Nebylo až tak vyjímečné, že se některé zvláště povedené článečky psané pro tyhle dva lokální roverské plátky pak objevily v oficiálním skautském tisku - Skautingu nebo Roverském kmeni. Dnes už STOUPA nevychází a BANANA TIMES asi také ne.

foto

Uvědomuju si, že jsem vlastně nikdy nebyl na žádné akci, kterou organizovali Banáni. Dneska to bude po dvaceti letech premiéra. Vsetín u Banánů na jejich akcích reprezentovala v drtivé většině případů Jitmelka. Minimálně v jednom případě s nimi byla i na Silvestra. Ale dneska tam Jitmelka asi nebude a tak hrdý prapor zahraniční delegace ponesu já :-)

foto

Na Banánových akcích jsem sice nikdy nebyl, ale s Banánama jsem se na jiných akcích potkával pravidelně - ať to byly akce kolem kursů FONS, Mikulášských víkendů, prvního Obroku, nebo při jejich silvestru na Dynčáku či návštěvě plesu - tam jsem je dokonce nechal slétnout na paraglide.
Vzpomínám si, že jsem s Banány prožíval i první vlnu šoku z tragédie ve Vysokých Tatrách - José se to dozvěděl když jsme spolu debatovali u nás doma v Kateřinicích.

Vlak monotóně kodrcá a bere mne to na spaní. S přivřenými víčky přehrávám zmatené videoklipy vzpomínek a udivuje mne, že jsem si vybavil až tolik detailů, které se vztahují k RBR. A to jsem si jich při své zahlcené paměti minimálně 5x tolik nepřehrál.

Vypadá to, že Banáni jsou vlastně 20 let jedinou nepřetržitě fungující roverskou skupinou, kterou znám. Dlouhá léta před nimi měli vsetínští roveři minimálně rok náskok, ale na rozdíl od nich, se nepodařilo šťastně předat žezlo a společenství vsetínského RS Kruhu se pozvolna rozpadlo. Myslím si, že to je škoda pro vsetínské rovery - RBR řešila naprosto stejné problémy a dokázala krize překonat.

foto

Informace od Joseho je, že mám dorazit na Prosek, ulice Na Vyhlídce a pak zavolat. Po vystoupení z metra se na mobilu připojuji k internetu a do google zadávám "skaut prosek" - a odkaz na hezky udělané stránky www.prosek.org vyskakuje na prvním místě. Klik na ně, klik na odkaz "klubovna Prosek" - čtu, že je v ulici Na Vyhlídce 36 (vzadu). Otevírán na svém android mobilu aplikaci Mapy, zadávám adresu a po chvilce mi modrá tečka ukazuje, kde stojím a červená tečka je asi kilometr dál - označuje mi místo, kde je klubovna. Nu, vot těchnika. Připadám si trochu jako v aktuální reklamě T-Mobile se skautama..

Na trávníku je zaparkována řada osobních aut a cítím slabou vůni ohně. Tuším, že jdu správně. Nikdy jsem tu nebyl a tak i když jsem o zasypávání bazénu a dostavování klubovny leccos zaslechl, je pro mě vše nové. Klubovna je patrový baráček se čtyřmi místnostmi, téměř ze všech stran obsázená už velikými tůjemi. Upravený trávník tvoří zahradu asi 3x větší než máme u vsetínského SKAUTSKÉHO DOMU. Celkově to ne mne ani zdaleka nedělá dojem, že jsem ve velkoměstě. Opravuji - dělá to na mne velmi dobrý dojem. Po pravdě - lepší vnější dojem než Vsetínské středisko - a věř, nepíše se mi to lehce :-)

foto

U ohně na kraji zahrady už postává asi dvacet lidí, mimo Joseho poznávám Véňu, Marťana, Kárala, Opa. Jinak se mi nevybavují žádná jména, byť jsem se mi některé tváře zdají povědomé. Později dorazil Vrt a se známých lidiček jsem poznal (hlavně podle hlasu) Báru, kterou jsem si vždycky pletl, nevím proč, s naší (1.d) Šmudlou. Je to zvláštní pocit, když člověk porovnává děvčata a kluky které má zažité nejprve jako 15-18 leté ztřeštěné rovery, pak je občas někde potkal, když jim bylo o pět roků víc a nejednou je tady vidí jako mladé 35-38 leté pány a dámy s vlastníma malýma dětma. Před pěti lety jsem si něco obdobného zažil, když jsme se potkali po 15 letech od velké roverské expedice POLAR FLARE - za polární kruh do Švédska a Norska. Najednou tam stáli namísto roverů dospělí - učitel z vysoké školy, inženýr, mistr řemeslník, kazatel, řidič kamiónu, doktor, ... - otcové a mámy.

foto

Potloukám se po setmělé zahradě, poslouchám vzpomínání, pozoruju prostor zaplněný občany Roverské banánové republiky a sdílím radost z tohoto setkání. Dámy i pánové nezpochybnitelně již oldskautského věku se hrdě hlásí k tomuto věčně inspirujícímu roverskému společenství, sundávají teplé bundy aby se pochlubili některou z verzí republikového trička,....

foto

Odvážím si sebou placku "20 let RBR" s prvním presidentem sedícím na banánu, radost se setkání i pocit hrdosti, že vím o čem je řeč a že jsem byl občas "při tom". Bude-li někdo někdy psát pojednání o roveringu v Čechách "po sametu", Roverská Banánová republika tam bude mít minimálně samostatnou kapitolu. Jen houšť a větší kapky!

 
 
 
krátké video z 20.let RBR

Krátké dvouminutové video z bezva akce:

foto

 
 
 

Copyright © oldskauti.cz Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design - tvorba webových stránek