staryweb-oldskauti.vlcata.eu

obrázek
Dnes je:
Kronika
 
Novinky
Přecházíme na nový web! (31. 03. 2014)
Od zítřka už není tento web aktualizován - máme nový ....
dělička
MUŠINKA (24. 03. 2014)
se konala o víkendu v našem DBCB - Kikina a Bobina se jí účastnily ...
dělička
Šneci měli bezva družinovku (22. 03. 2014)
na kterou pozvali kluky, kteří do ŠESTKY nechodí ....
dělička
11.11.2012 - Podzimní indiánský běh

(Dazul) Dnes je Den veteránů ale náš veterán se potuluje kdesi na Planině. SMS s blahopřáním mu posílat nebudu, tuším, že by mne poslal slušně donikam. Raději se soustředím na to, abych přemohl svoji lenost a vydal se "běhat".

Můj podzímní indiánský běh jsem částečně absolvoval už před třemi týdny, kdy jsem v plné polní absolvoval zrychlený přesun z Chopku do Magurky. Ale dnes to zkusím nalehko a zahraju si hru na vlčí dech, na gazelí nohy. "Běh je králem dne, často tím jediným pořádným, co za celý den uděláš ..." - tak to tvrdí jeden z mých guru MN. Drtivou většinu volného času jsem letos trávil stavbou domu, dnes si ale za odměnu dopřeju očistu ducha i těla.

Ranní slunko zázračně protepluje začátek dnešního dne a zvedá mi už tak dobrou náladu. Vybíhám zvolna do mírného kopce po asfaltce u našeho domu. Jde to lehce a radostně. Ale vím, že to nesmím přepálit. Na hřeben to je kolem 200 výškových metrů. Je mi sice jasné, že tak dlouho do kopce běžet nevydržím, ale chci zkusit co ještě udýchám.

foto

Asi po kilometru odbočuju z asfalty do leva na ještě prudčeji stoupající cestu. Cesta vypadá samozřejmě jinak, ale kdysi tady cesta určitě byla. Tady před půl stoletím vedla lesní úvozová cesta pro koňské potahy. Teď je zafoukaná uschlým bukovým listím, po kterém se dost mizerně běží. Dvakrát či třikrát mi to na listí podklouzne a končím. Svah je na můj běh opravdu dost prudký. Plíce už nemají moc rezervy a nohy toho mají taky dost. Je vidět, že jsem toho moc letos nenasportoval :-( Nevadí, dál budu pokračovat indiánským během. A nebo raději presidenstským joggingem.  Dá-li se takový termín pro výplaz do kopce použít.

Na hřebenu se jednak pořádně vydýchávám, přestože jsem téměř neběžel ale jenom se prodíral vykartěným porostem bříz a smrků. Nevím, jestli existuje nějaká sportovní disciplína při které se do kopce překonávají přírodní překážky. Olympiádu nesleduju, ale tuším, že spíš ne. Možná bych v tomto oboru mohl trochu potrénovat a zasadit se o to, aby se toho chopili schopní nějací zlatoústí manažeři, kteří to prosadí jako olympijsou disciplínu. A běhat by se to mohlo u nás za dědinů. Z půlky našeho domu bychom udělali občerstvovací stanici ....

Dělám neplánovanou zastávku na stavbě, abych přikryl plachtou hromadu suti ze které fujavec roznáší po louce kousty montážní pěny a obaly ze skřidel. Plachtu důkladně zatěžuju kameny a doufám, že to přečká podzimní poryvy větru bez úhony. A běžím. Uvědomuju si lehkost a zdráhám se jí uvěřit. Už mám za sebou asi dva kilometry a dokážu si představit, že kdybych běžel po rovině, vydržel bych to dost dlouho.

foto

Běžím tak, abych stíhal vychutnávat krajinu. Všímám včerejších stop od koně, pestré barevné palety spadaného listí i listí, které se chystá na let. Vnímám trávu zelenou i tu, která zežloutla. A taky mne dokáže prašit do očí i těžká kuriozita - psací stroj. Tedy spíše pozůstatek psacího stroje, který tu někdo musel dopravit a nebo mu tu před hodně lety vypadl. Ale uvědomuju si, že jsem tudy šel mnohokrát, ale stroje jsem si nevšimnul. Možná to bude tím, že tu byla vysoká tráva nebo hodně sněhu. Už si ale nejsem stoprocentně jistý, že zrovna na tomto místě pozůstatky psacího stroje musí ležet roky. Zastavuju se, fotím si tuto přírodní anomálii a při podrobnějším pohledu mi je jasné, že stroj ležel na ném místě - během času prorostl mechem, někdo jej zvedl a odnesl nebo pohodil o kus dál, na jehličí, kde mech zatím neroste.

Konec pátrání a dekukcí, vyrazil jsem přece běhat. Při focení a prohlídce psacího stroje jsem si odpočinul a tak se mi rozbíhá na můj vkus až příliš snadno a pohodlně. Nic mne nebolí, nepíchá, s dechem stíhám. Snažím se vnímat jak hlučně či tiše běžím. Soustřeďuju se na to, abych došlapoval mimo praskající větve. Jde to snadno, a navíc fouká silná vítr, takže mám pocit, že se běžím skoro nehlučně. Samozřejmě to je jen pocit, který neodpovídá realitě, ale ta je při běhu přece jen trochu jiná.

Majestátný srnec! Jinak tohle zvířecí stvoření nemůžu nazvat. Určitě není proti ostatní srnčí větší, to jen moment překvapení sehrál svoji "zvětšovací" roli. Stojí si uprostřed lesní cesty a škube po jejím okraji trávu. Ale hlavně - nenechává se rušit. Rychle mi dochází, že mne ještě nezpozoroval a vítr fouká směrem ke mně. Okamžitě kamením a jediný opatrný pohyb, kterého se opovažuju, je vytáhnutí mobilu z pravé kapsy. Naučeným gestem rychle spouštím režim focení a pořizuju několik fotek, dokud mi srnec tak úžasně pózuje. Zdá se mi mohutný. Přiznám se, že jsem dokonce zpočátku myslel, že to je možná jelen. Ale jen chvililinku, než z trávy zvedl hlavu s parožím.

foto

Vůbec mi tohle zdržení nevadí. Vychutnávám si jej, fotí, točím a odpočívám. Škoda, že můj mobil nemá lepší optiku. Video i foto bude s velkým zrnem :-(

Když už bylo i na tohle lesní stvoření vzájemného očumování dost, vzal po několika dlouhých minutách do zaječích. Tedy, jesli vůbec může srnec vzít "do zaječích". Každopádně mu závidím. Kdybych takhle uměl běhat a skákat přes padlé stromky a maliňáčí, byl bych zaručeně prvním olympijským vítězem v nové disciplíně "běh do kopce přes překážky".  

foto

Doklusal jsem na Bludný. Podařilo se mi jej vyběhnout bez zastávky, což sice není žádný extra výkon, ale mne i taková maličkost těší. Odtud to je na Troják jen 2,5 km. Je to sice relativně bez převýšení, ale musel bych běžet po asfaltce, na kterou se moje polní cesta napojuje. 

Po asfaltu běhám strašně moc nerad. Vždycky se mi vybaví, jak nás jako mladé vojáky honili po buzerplacu a my běhali po asfalu pořád dokola jako dobytek. A přitom jsme za ostnatým drátem měli vysoký les, kde by se dalo běhat o poznání lépe a pro vojenský výcvik účinněji :-( I čtvrt století po návratu z "nejčestnější občanské povinnosti" nemám rád běh po asfaltu. 

Z Bludného (659 mnm) sbíhám zpět na Končiny. Občas klušu po zelené turistické značce, občas mimo stezku. Na takovémto běhu je skvělé, že se člověk  dostaně tam, kde by při normální chůzi snad ani nepřišel. Zkouším sotva znatelné chodníky mezi smrčky, neprozkoumané stezky i zanikající polní cesty. Některé se napojují na novější lesní cesty, jiné pozvolna neznatelně končí. Úžasně si v takovýchto situacích cvičím orientaci. Těší mne, že jsem zatím na konci každé slepé cesty dokázal pokračovat smrčím a šáším tím správným směrem. 

Před Dubcovou si "trasu" prodlužuju po červené značce směrem k osadě chalup na hradnici s Hošťálkovou. Chci se podívat, jak pokročil jeden z našich budoucích sousedů, který se zabydluje asi kilometr od naší stavby. Zatím bydlí na svém pozemku, spolu se svou ženou, už rok v týpí (s liningem). Těší mne, že taky vedl skautský oddíl :-) Na pozemku, který nyní citlivě upravuje jsme v roce 1999 měli umístěn vrak při velké polní hře HELP. A  v roce 2009 jsme hned vedle v lese měli taky vrak. Při srovnání jak pozemek vypadal tehdy a jak jej zvelebil k dnešku, mi bezprostředně zní v uších "Telegraph road" od mých oblíbených Dire Straits a Poutníků.

"Jedenkrát dávno šel pustinou muž, 
a na správným místě tam vykácel buš. 
Z klád postavil dům, že měl sílu jak býk, 
rozoral zem jako válečník. ..."

Kamenné základy na stodolu spojuje hlínou a vápnem - tak jak se to dělalo dřív. Pro ovce má postavený seník a ovčín na severský způsob - s hliněnou střechou. Pravda, namísto březové kůry použil moderní nopovu fólii, ale toho jsem si všimnul až při bližším zkoumání. Všechno řezání kůlů i desek provádí ručně ač má na pozemku terenní vůz, kterým se dopravuje do práce. Je mi moc sympatický :-)  

Můj nádherný podzimní indiánský běh zakončuju před obědem. Ve sprše ještě myslím na souseda, že mu u jeho týpí chybí ini-tipi (indiánská potní chýše), Až jej zase potkám, budu mu to muset říct :-)

 

 

 

 

 
 
 

Copyright © oldskauti.cz Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design - tvorba webových stránek