staryweb-oldskauti.vlcata.eu

obrázek
Dnes je:
Kronika
 
Novinky
Přecházíme na nový web! (31. 03. 2014)
Od zítřka už není tento web aktualizován - máme nový ....
dělička
MUŠINKA (24. 03. 2014)
se konala o víkendu v našem DBCB - Kikina a Bobina se jí účastnily ...
dělička
Šneci měli bezva družinovku (22. 03. 2014)
na kterou pozvali kluky, kteří do ŠESTKY nechodí ....
dělička
14.4.2012 - Začali jsme stavět malou horolezeckou stěnu

(Dazul) Pro rok 2012 jsou v DBCB naplánovány pouze 2 větší investice - malá horolezecká stěna a kamenná opěrná zídka za srubem. Dneska jsem začali se stavbou stěny.

Akci samotné předcházela důkladná příprava. Plány kde ji umístit (aby nebyla zbytečně na očích), jak velkou ji postavit (aby si na ni užili hlavně začátečníci - zkušenější si zajedou o pár kilometrů dál na skutečné skály), jak na ni sehnat materiál co nejúsporněji (ale přitom neošidit bezpečnost ani kvalitu) .... Už od podzimu jsme společně s Pípou (který pro své děti postavil jednu stěnu doma) plánovali a kalkulovali.

Na sobotu jsem vyhlásil akci "STĚNA". Termín jsem si nemohl moc vybírat, protože jakmile vytvrdne beton v základové desce, začínám zdít náš domek a do podzimu nebude příliš času nazbyt. Akci jsem tedy nemohl přesunout i když se od pátku do neděle konala v DBCB "Lanparty", která nám stáhla dva největší pracanty z ŠESTKY. 

Sobotní ráno jsme začali vyložením čtyř cetrisových desek z dodávky. Každá deska váží přes 125 kg a tak jsme si každou z nich poctivě užili i když jsme ji nosili ve třech.

Na pile jsme měli nachystané trámky na konstrukci stěny a tak jsme ihned po vyložení vyrazili s dodávkou směr pila. Pípův Marťa s Leničkou a Murzílkův Jirka si užili cestu v nákladovém prostoru - po louce to hezky hongalo a o zábavu nebyla nouze.

foto

Jakmile jsme dopravili strámky k zadní straně šopy, Murzílek začal okamžitě odměřovat délku prvního trámu, narýsoval úhelníkem rysku ze všech stran a motorovkou jej precizně uřízl.Váhou jsme trám přesně vyvážili do roviny a přivrtali masivními vruty ke konstrukci kolně.

O umístění středového trámu jsme taky nemuseli moc diskutovat. Ten jsme ale připevňovali k trámům šopy železnými závitovými tyčemi. Tady se práce zpomalila, protože bylo potřeba od stěny kolně odsunout skříně, abychom mohli závitovou tyč z vnitřní strany šopy zajistit matkou.

Murzílek musel v jednu odpoledne odjet a tak jsme pracovali svižně, abychom toho stihli v plné síle co nejvíc.

Po odjezdu Murzílka s malým Jirkou jsme na stavbu zůstali s Pípou sami. To už jsme věděli, že nám díky "drobné" změně pro zpěvnění konstrukce, pochybí "nějaké trámky". Na pile už nám telefon nebrali a trámky, které byly v přístřešku, spotřebovali Šneci při výrobě "čajovny". Vzpomněl jsem si, že na stavbě mi nějaké trámky zbyly, ale nevěděl jsem zda jsou 10x10 - jak jsme potřebovali. Opět jsem ocenil vydobytek moderní doby a s dodávkou za čtvrt hodiny už přeměřoval dva trámky ve stodole na pasekách. Hmmm - rozměr 16x8 :-( Ale kdyby se podložily 2 cm deskou, získali bychom tloušťku 10 cm! Přihazuju do dodávky ještě 3 desky, které mi zbyly ze šalování a odvážím je dolů do Březin.

Podařilo se nám oba trámky rozměřit tak geniálně, že nám zbyl asi jen 20 cm kousek. Přesto všechno nám k úplnému dokončení díla - kostry pro horolezeckou stěnu - pochyběl ještě jeden 4m dlouhý trámek 10x10 :-(

foto

Inu, co se dá dělat :-( Dá se dělat! Poprosili jsme účastníky LANPARTY, která od pátku v DBCB probíhá, aby nám pomohli seřadit cetrixové desky na rovinku tak, jak budou později přišroubovány. Co nejpřesněji jsme narýsovali, kde budou desky ořezány a začali jsme na ně rozmísťovat různobarevné chyty. Původní představa byla, že uděláme modrou cestu, žlutou cestu, zelenou cestu, ...  No, uvidíme, co z toho nakonec vznikne :-)

Po té, co se podařilo chyty rozmístit, ocenili jsme další vydobytek moderní doby - mobilní telefon s fotoaparátem. Bylo nám jasné, že jakmile s chyty pohneme, už nikdy se nám nepodaří je rozmístit stejně. A tak jsme vše poctivě nafotili.

Začalo hezky pršet, ale cetrixovým deskám ani nám to zásadně nevadilo. Pokračovali jsme v díle - dnešní cíl byl definován: "přišroubovat na stěnu jednu desku s přichycenými chyty". Pípa vrtal díry pro chyty velkým vrtákem na první cesce, která jako jediná nebude potřeba krátit. Já předvrtával malé díry přímo do otvorů chytů, které byly na ostatních deskách rozmístěny.

Než desku přišroubujeme, je potřeba do každé díry narazit a dvěma vruty zajistit vnitřní závit do kterého se budou vruty připevňovat. Důmyslný systém, Bude-li potřeba některý z chytů vyměnit, nemusíme celou stěnu demontovat.

Požádali jsme "lanpártisty" aby odnosili tři desky pod střechu kůlny a jednu desku ke stěně. Finále dnešního dne se blížilo. Čtyři "lanpártisti" a já jsme nesli těžkou desku. Umístit ji přesně na místo, kde bude přišroubována, se ukázalo pro počitačový lid složitější než jsme předpokládali, ale i to se podařilo. Hoši nám moc pomohli - ve dvou bychom tu desku určitě nepřenesli.

foto

Sotva chlapci odešli pokračovat v dalším levelu počitačové hry, přišroubovávali jsme s Pípou desku k trámkům a přidělávali chyty - podle fotografie z mobilu. I záhadu jednoho nadbývajícího chytu se nám dle fotky podařilo rozluštit.

Kočili jsme 19:15 srdečným oddílovým podzravem.

 

 

 

 
 
 

Copyright © oldskauti.cz Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design - tvorba webových stránek