staryweb-oldskauti.vlcata.eu

obrázek
Dnes je:
Kronika
 
Novinky
Přecházíme na nový web! (31. 03. 2014)
Od zítřka už není tento web aktualizován - máme nový ....
dělička
MUŠINKA (24. 03. 2014)
se konala o víkendu v našem DBCB - Kikina a Bobina se jí účastnily ...
dělička
Šneci měli bezva družinovku (22. 03. 2014)
na kterou pozvali kluky, kteří do ŠESTKY nechodí ....
dělička
15 let oddílu

(Klíště) 15.let oddílu…..Tomu říkám věk. Těšila jsem se. Na lidi co tam uvidím, na vzpomínky, na příběhy…všechno to co jsem chtěla tam bylo. Pár lidí co tvořilo tenhle oddíl na začátku tam chybělo, ale tím, že sme je vzpomínali a vyprávěli si příběhy o nich a s nima, jako by tam byli. Takže účast 100% ? 

Vždycky, když je nějaké takové větší setkání, kdy se sejdou i ti, které jinak na výpravách, oddílovkách nevidím, mi je nějak smutno. Že ty časy co byly už nebudou, že s Gejitkou nevykopnu už tak odpadávající dveře od podsady, že neuslyším ten známy Šikulčin smích, nevyšlapu kopec na Královec, neprošlápnu Planinu s .. sedí bača u ohníčku….., neuhasím oheň v podsadě s Judy…

Asi je zbytečné o tom psát, protože si myslím, že spousta lidí to cítí stejně a tak jediné... co takhle se domluvit na nějakou, alespoň víkendovou výpravu? Zažít to znovu….

 
 
 
Skoro přesně před 15 roky ...

(Kikina) Skoro přesně před 15 roky jsem jela do Kačic s podobnými pocity jako teď. Tehdy jsem šlapala na malém fialovém kolečku a přemýšlela, co se asi bude dít a jestli to bude aspoň stejně tak dobré jako ve vsetínském oddílu, do kterého před třiceti lety chodila mamka. Její staré deníky jsem měla naštudované shora dolů a některé zápisky jsem uměla nazpaměť.

Teď po patnácti letech jsem už věděla, do čeho jdu, ale přesto jsem měla stejně podivný pocit jako tehdy. Kdo tam asi bude? A přijdou ti, které jsem neviděla už třeba 8 let? Nebude to rozpačité a naoko usměvavé?

Hned po zahájení mi ale bylo jasné, že tohle setkání bude úplně obyčejné, přirozené a normální takovým tím oddílovým způsobem. Pravda, u některých jsem trochu tápala a šeptem se ptala Janiny třeba na blondýnu v tmavých brýlích. Zjistila jsem, že je to Delfínek, naše malá holčička s širokým úsměvem. Vůbec jsem ji nepoznala. V tom šoku jsem se přilepila na zaslintaný Marečkův šátek a v tu chvilku mi došlo, že ten čas fakt hrozně letí. Z Delfína je ženská a z Janiny mamina...

foto

Dál už všechno šlapalo podle starých zvyků. Ogaři chrlili blbinky - v tomto ani za ty roky nenastala žádná změna. Často jsem si přitom vzpomněla na Jeňu, na ty jeho hlášky a supernesmyslné nápady. A když už se asi desátý člověk zeptal, jestli je ve šnečím dortu zapečená klobása, bylo mi jasné, že Jeňa z Šestky jenom tak neodejde.

Vlastně mi připadalo, že skoro nikdo z toho původního jádra oddílu doopravdy neodešel. Šikulu nebo Judy jsem neviděla už věky a Kecku nebo Miru vídám jenom občas, a přesto jsem si s nimi měla pořád co povídat a ty roky, kdy jsme se neviděli, jako by neexistovaly. Všechny je pořád vidím jako svoje nejlepší a nejmilejší kamarády, se kterými jsem prožila ty nejkrásnější i nejtěžší dny...

 
 
 
17.března 2012 - Oslava 15.výročí založení ŠESTKY

foto

(Dazul) Po historicky nejmohutnějším oddílovém pokřiku jsem byl vyzván Fialkou, abych pronesl pár slov k 15.výročí založení ŠESTKY. Protože mi to dostatečně dlouho dopředu avizovala, nenechal jsem nic náhodě a skutečně přemýšlel, co bych tak mohl říct. A abych to nezapomněl, udělal jsem si pár poznámek. Namísto článku o této povedené akci (jistě jej napíše někdo jiný) použiju to, co jsem si poznačil: 

O dobrém oddíle ve svém staronovém bydlišti Kateřinicích jsem skutečně v roce 1996-1997snil. No a když o tom dokážu snít, dokážu to přece i uskutečnit. Kdo jiný by to měl začít než já? Jak moc se tento sen uskutečnit podařilo, si ani po patnácti letech netroufám sám hodnotit. Ale zdá se mi, že ....

Vznik nového oddílu mohu směle přirovnat ke stavbě domu. Už jsme jeden dům stavěli a tak vím o čem mluvím.

Postavit dům, když mám na něj dostatek peněz, je poměrně snadné. To dokáže každý. Zkuste ale postavit dům, když na něj nemáte penízky! Do toho se už každý nepustí. Vždycky jsem obdivoval ty, kteří z mínusu dokázali udělat plus. Když nemáte peníze na stavbu domu, musíte improvizovat. Místo řemeslníků, které si nemůžete dovolit zaplatit, stavíte dům sami. Místo dvou let, stavíte dům dvakrát, tŕikrát, čtyřikrát tak dlouho. Bylo jasné, že ani s rozjetím oddílu na zelené louce to nebude úplně jednoduché. Podobenství se stavbou domu je na místě. Základy i hrubá stavba domu jde poměrně rychle - dílo roste doslova před očima. Ale každý stavebník vám řekne, že jejnáročnější je ten dům dostavět celý. Nevzdat to i když už není za co stavět :-)  Je to zkrátka běh na dlouhou trať. Jednou bych chtěl dokázat uběhnout maraton ....

Stavbou "domu" ŠESTKY po celou dobu rezonuje: "Nestaví-li dům Hospodin, marně se snaží stavitelé. Nestřeží-li město Hospodin, nadarmo bdí strážný". (žalm 127) a "Můj Otec pracuje bez přestání, proto i já pracuji. (Jan 5,17)"

Tyhle dva biblické citáty se vinou životem oddílu jako červená nit. Nikdy jsem o nich s vámi nemluvil (protože "pačemů bůkvy, vsjo jásno"). Ale oddíl už se blíží plnoletosti a tak je načase prozradit některá tajemství, která už může ve svém věku chápat :-)

Život ŠESTKY je stále jako stavba domu. Sice jsme na to neměli, ale protože s námi evidentně tento dům stavěl stavěl i někdo jiný, ve stavbě jsme hodně pokročili. A já mu za to děkuji. A prosím jej, aby nás i nadále miloval, protože tahle stavba ještě pořad potřebuje pár drobností dodělat. A taky bude potřeba tenhle dům i udržovat ....

Pomoz si sám a Bůh ti pomůže. Před sedmi lety jsem psal v ŠESTÁKU pojednání s názvem "Skaute, pomoz si sám". Byla to varianta na ono "Člověče přičiň se a Pán Bůh ti pomůže". Bez vlastního přičinění totiž nefunguje ani to, že "Nestaví-li dům Hospodin ....". Mám pocit, že při vzniku i následné činnosti oddílu, se "pomoc" i "přičinění" sešly. Děkuji VŠEM, kteří se na obojím podíleli.

 

foto

(kliknutím na fotku si můžeš prohlédnout další obrázky ve fotogalerii z akce)

Prohlédni si speciální dvacetistránkový oddílový časopis ŠESTÁK >>>>

Můžeš se taky podívat na dvě krátká videa z této akce >>>>

 

 
 
 

Copyright © oldskauti.cz Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design - tvorba webových stránek