staryweb-oldskauti.vlcata.eu

obrázek
Dnes je:
Kronika
 
Novinky
Přecházíme na nový web! (31. 03. 2014)
Od zítřka už není tento web aktualizován - máme nový ....
dělička
MUŠINKA (24. 03. 2014)
se konala o víkendu v našem DBCB - Kikina a Bobina se jí účastnily ...
dělička
Šneci měli bezva družinovku (22. 03. 2014)
na kterou pozvali kluky, kteří do ŠESTKY nechodí ....
dělička
14.1.2012 - Hledání trasy pro naučnou stezku kolem Kateřinic

(Dazul) Konečně napadlo tolik sněhu, aby bylo možno nasadit na našeho domu běžky a sundat je za pár hodin zase na stejném místě. Venku chumelí a nepříjemně fouká, ale cítím, že je potřeba vyrazit ven.

Dnes bych chtěl konečně zkusit obejet celou dědinu po hřebenech kolem vesnice. Na jednom místě budu muset sjet na hlavní cestu a pak opět vystoupat na kopec. Teoreticky by to mělo být asi 18 km - bez převýšení. Měla by to být asi čtyřhodinová jízda.

Je 10:00 a ještě nestačili prohrnout cestu. Nasazuju proto běžky hned u naší garáže a mířím přímo na hřeben - na severoseverovýchod. Sněží, fouká a je hodně špatná viditelnost. Protože minimálně polovinu trasy dobře znám ze svých pojížděk na horském kole a poletování na paraglide, mizerná viditelnost mne neznepokojojuje. Navíc mám s sebou GPS, protože chci trasu zaznamenat, udělat z ní profil a nafotit pár fotek pro zamýšlenou naučnou stezku kolem Kateřinic. Tohle to by měl být ten největší okruh oné stezky. No a GPS mi může v tomhle nečase i pomoc v případě, že bych nevěděl, kterým směrem na rozcestí se vydat.

I když bude stezka začínat v DBCB (dolní konec dědiny), vyrážím z horního konce. Profil z GPS pak jednoduše posunu - šlapat navíc 3,5 km k DBCB a pak 3,5 km zpět se mi nechce. Teoreticky by mělo by být kolem 5 stupňů pod nulou, ale typl bych, že je spíš kolem nuly. Proto jsem mažu červeným voskem. Sníh se ale tak moc lepí na skluznici, že cestou na horu asi dvakrát zastavuju a sníh musím seškrabávat.

foto

První pořádný kopec na cestě je Chladná (608 m.n.m.). Vyfujuje tady moc hezky. Navíc tu je víc sněhu než jsem čekal. A tak si uvědomuju, že jsem ještě tuto zimní sezonu nebyl na kite! Až přijedu domů, musím se podívat na předpověď zítřejšího počasí, respektive větru. Jetliže to bude vypadat dobře, vyrazím zítra odzkoušet snowkiting. Šlapu pozvolna nahoru a přemýšlím, komu má smysl dát vědět, aby si přišel taky za snowikitingovat.

Z Chladné mířím směrem na Lazy -  na rozcestí žluté a zelené. Zkracuju si to lesem mezi smrky - po asfaltce to není ono. Na rozcestí odbočuju po zelené značce směrem na Troják. Další pořádnější kopec je Čečetkov (687 m.n.m.). To mám za se sebou něco přes 6 km -  jsem na cestě už víc než hodinu. Zastavuju u každého odpočívadla. Ne abych si odpočinul, ale abych jej nafotil. Chci jej vyznačit na plánu velké naučné stezky. Kousek pod Čečetkovem je nádherný výhled na Rajnochovice, do údolí s bývalým hotelem Walden. Fouká tu přímo do ksichtu, ale ten výhled si jako vždy nemůžu ani dnes odepřít. Uvědomuju si, že už je viditelnost výrazně  lepší, téměř dobrá. A navíc občas vykoukne sluníčko. Paráda. 

Na velké arcibiskupské louce na Končinách (637 m.n.m.) potkávám první běžkaře, kteří jedou z Trojáku. Jejich stopu ale nevyužiju, protože odbočuju ze zelené značky na červenou - taky se moc nejezdí. Přes samotu Končiny jedu směrem na Kosiska.  To už mám za sebou asi 11 km a jsem za půlkou plánované trasy. Taky je oblast, kde to neznám - ostuda. Naposled jsem tady byl jako dítě školou povinné a moc si z toho nepamatuju. Na GPS mi dochází baterka a tak přestávám fotik - zabudovaný fotoaparát zbytečně užírá energii. Záznam trasy je důležitější než fotky.

foto

Kateřinickou hlavní cestu přecházím po 13 km - nad dolní hospodou. Sjíždím k ní z Kosisek po holém bočním hřebínku. Cesta už je rozhrnutá a tak se po ní jede dost mizerně. Chtě nechtě sundávám běžky a přecházím těch pár desítek metrů s lyžema v rukou.

Stoupání z Březin nahoru do kopce ke Kapustom je paradoxně nejobtížnější. Sníh začíné trochu odtávat a na asfaltce, která vede až k bývalému smeťáku, nyní ukázkově rekultivované plochy. Že bude dnešní cesta objevná, o tom jsem nepochyboval, ale že největším objevem pro mne bude bažantnice, která je jen 830 metrů od Dětského bezbariérového centra Březiny, to jsem před pár hodinama opravdu netušil. Bažantnice je cca 50 x 20 metrů velká, důkladně krytá pletivem a ukrytá lidským očím v křoví a náletových listnatých stromech, hned pod "smeťákem". To, že tam je místo bažantů asi 8 kačen z mysliveckého rybníčka u střelice v Březinách, můj soukromý "objev" vůbec nezkaluje :-). V Hošťálkové mají oboru s divočáky, my máme oboru pro bažanty a kačeny!

Nahoře na hřebeni u lokálního značení Veselá (545 m.n.m.) jsem asi 3 hodiny 20 minut po té, co jsem vyrazil od naší garáže. Nyní mne čeká už jenom sjezd dolů.

foto

Po 3:30 sundávám běžky u našeho domu. Odzkoušel jsem velký okruh zamýšlené "nauční stezky" a GPS se nevybila, takže mám zaznamenaný celý profil trasy. Trasu jsem zvládl bez pádu a bez úhony. Slovy svého svatého jmenovce - "Dobrý boj jsem bojoval, svůj běh jsem skončil, víru jsem uchoval" :-)

 

   

 
 
 

Copyright © oldskauti.cz Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design - tvorba webových stránek