staryweb-oldskauti.vlcata.eu

obrázek
Dnes je:
Kronika
 
Novinky
Přecházíme na nový web! (31. 03. 2014)
Od zítřka už není tento web aktualizován - máme nový ....
dělička
MUŠINKA (24. 03. 2014)
se konala o víkendu v našem DBCB - Kikina a Bobina se jí účastnily ...
dělička
Šneci měli bezva družinovku (22. 03. 2014)
na kterou pozvali kluky, kteří do ŠESTKY nechodí ....
dělička
24.6.2011 - Předtáborová výprava

(Dazul) I letos jsem zajišťoval odvoz věcí na předtáborovou výpravu ŠESTKY :-)

Vzhledem k povinnostem dočasného správce DBCB, jsem vyrazil z práce už po 12:00, abych v Colemanu na Bobrkách vyzvednul zaplacené lemovaní štítu a okapničky pro střechu příštřešku na podsady. Předával mi je Pajda, se kterým jsem v oddíle tvávil za komunistů roverská léta plná silných zážitků. Pajda je velký cyklista - vzpomenul historku našeho společného, skutečně prvního velkého jednodenního cyklovýletu Vsetín-Gápel-Vsetín (tuším, že to bylo něco přes 180 km přes pořádné kopečky). Asi to byl i pro něj opravdu silný zážitek, když si z něj i po čtvrtstoletí pamatuje detaily, které mi musel připomenout.

S lemováním i okapničkama jsem dorazil k DBCB, bohatší o krátké společné vzpomínání s Pajdou.

foto

Na včerejší družinovce světlušek se nepodařilo odnosit 14 desek určených na dokončení střechy přístřešku pro podsady a tak jsem je natřikrát odnesl sám. To bylo ve 13:15.

Nafotil jsem stav plynoměru, elektroměru a vodoměru, připevnil nápovědu k Bludišti Sama Loyda, vyvěsil inspirativní úryvky z Roku malých dobrodružství a chtěl udělat ještě několik drobností, když dorazily slečny maturantky z Kostka školy, aby si přebraly DBCB.

Absolvoval jsem s nimi klasický úvodní rituál předávání – ukázal kde je hlavní uzávěr plynu, hlavní přívod elektřiny, jak se otevírá přístřešek na popelnice, jak se třídí odpad, ukázal jak je vyčištěné okolí DBCB od papírků a cigaretových nedopalků po předchozím pobytu, vyskladnil z kůlny skládací stoly a lavice, ukázal vyvěšený provozní řád a instrukce pro pobyt, kontaktní mobily na správce, prošel vybavení kuchyňky, úklidové místnosti, ukázal v jakém stavu mi budou předávat uskládané a povlečené matrace, …..

Protože bylo kolem 14:00 a už se mi neoplatilo se vracet zpět do práce ve Valmezu, vrhrl jsem se na dokončení střechy přístřešku pro střediskové, šestkařské a březinovské podsady. Natloukl jsem zbývající desky a hlavně vyřízl osazení pro krov na poslední desce.

foto


Slunko začínalo docela pálit a stín z okolních stromů padal právě na tu část střechy, kterou jsem už měl dokončenou – uvědomil jsem si to, když jsem motorovkou zarovnal okraj střechy s potřebným přesazením. Ještě to není tak zlé, ještě mi nestéká slaný pot do očí, utěšoval jsem se. Zařízl jsem přečnívající krovy přístřešku a vynesl na střechu hřebíky papířáky s plechovou okapničkou a lemováním štítu střechy. Je to skoro ve stejné barvě jako je oplechování na kůlně, takže to k sobě hezky ladí.

Začal jsem laborovat s přibíjením lemování, tedy hlavně s jeho napojením na lemování kůlny. Teď už vím, že jsem měl začít přibitím okapničky, ale musel jsem na to přijít po půl hodince sám ? Klempířské nůžky po mém tatínkovi se mi při prostřihování lemování velmi hodily. Vlastně bych to bez nich asi ani nedokončil. Lemování zadní strany střechy mi trvalo na můj vkus dlouho a bylo navíc přerušeno prudším deštíkem. Zpříjemnil jsem si mezičas zaplachtováním a odplachtováním střechy. Chtěl bych totiž pokrýt střechu speciální lepenkou, takže bych potřeboval, aby byly desky na střeše suché.

Natlučení okapničky i druhého štítu střechy bylo o poznání rychlejší a zpříjemnil jsem si jej pouze občasným slézáním ze střechy, abych si zvedl upadlý díl oplechování.

foto

To už se začali ke kůlně trousit členové oddílu – jako první dorazila vůdkyně Fialka. Budou zde chystat věci pro odvoz na dnešní předtáborovou výpravu. Vynosil jsem si na střechu velkou plynovou láhev a hořák, nůž na řezání lepenky a šel si od maturantek (kouřily snad všechny) půjčit zapalovač na zažehnutí hořáku.

Jak dorazili i ogaři, využil jsem je k tomu, aby mi pomohli na střechu dostat šest těžkých rolí alfaltové lepenky. Myslel jsem si, že už je nebudu muset víc otravovat a nechám je, aby v klidu připravovali věci, ale když jsem dokončil pokládku prvního pásu lepenky, zjistil jsem, že sice lze najednou ovládat hořák na nahřívání spoje lepenky i odvíjet přesně naměřenou část krytiny, ale výsledek není dle mých představ. Zkrátka jsem zjistil, že bych potřeboval ještě minimálně třetí ruku.

A tak jsem se s prosíkem obrátil na osvědčené pracanty Zdendáša a Tomáša. Naštěstí se nenechali dlouho přemlouvat a vylezli na střechu za mnou. Najednou šla práce hodně dobře od ruky. Už druhý společný pás lepenky jsme pokládali jako sehraný tým pokrývačů. Vůbec nevadilo, že mezitím trochu sprchlo. Hořák kapky deště z desek rychle vysušil.
18:00 jsme měli střechu pokrytou a slézáme dolů. Zbývá jen kosmetická drobnost – ořezat přečnívající pásy u okapničky. Ale to udělám až jindy, až krytina vychladne. Horký asfalt přilepený na ruce se obtížně a dost bolestivě sundává.

Čekáme na dodávku, kterou mi má kolega z práce dovézt přímo sem. Protože už je vše připraveno na nakládání, děláme ve svahu u kolně schůdky a odnášíme část BET z kolně pod přístřešek.
19:30 je auto konečně tady. Nechávám oddílový lid nakládat a vyrážím s kolegou na paseky ke stavbě rodinné „stodoly“ abychom opravili ne zcela dobře vyváženou část krovu. Opět si uvědomuju jaký je rozdíl v práci profesionálního tesaře a tesaře amatéra ?

20:50 je v DBCB už vše naloženo a odjíždíme. Jsem asi trochu přetížený a tak jedu velmi pomalu a opatrně. Ale jsem rád, že se nebudu muset vracet pro pár podsad a ušetřím si skoro 3 hodiny.

foto

21:45 jsem na místě u Mužíkova a začínáme vykládat. Navigace Fialky pro zacouvání dodávky co nejblíže k potoku proběhla naprosto perfektně i když jsem v té tmě couval v podstatě naslepo, spoléhaje se pouze na její hlasové pokyny.

Je 22:30 a odjíždím od potoka, kde jsme skládali podsady. Všech pět pracantů mně musí zatlačit, abych se vyhrabal z pole a vyjel na asfaltovou cestu. Zanechávám předvoj předtáborovky jeho osudu. Vím, že se o sebe dokáže postarat a nemám žádné obavy, že nezvládnou tábořiště na postavení tábora připravit.
Zítra jim přijede pomoc Murzílek. Já s Irčou budeme pracovat na stavbě „stodoly“.

Jak probíhala předtáborová výprava >>>

 
 
 

Copyright © oldskauti.cz Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design - tvorba webových stránek